Co obejmują alimenty dla dziecka i ile wynoszą?
Alimenty pieniężne na dziecko to obowiązek uiszczania określonej sumy pieniężnej co miesiąc, forma tzw. dokładania się do budżetu na utrzymanie oraz wychowanie dziecka. Ich kwota jest uzależniona od kilku czynników. Należy wziąć pod uwagę usprawiedliwione potrzeby dziecka oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.
Usprawiedliwione potrzeby to rzeczywiste wydatki ponoszone na utrzymanie rodziny. Są to między innymi wydatki na wyżywienie, ubranie, obuwie, edukację oraz leczenie. Dziecko ma prawo do życia na tym samym poziomie co jego rodzice.
Zarobkowe możliwości to najczęściej dochody osoby zobowiązanej. Przy ocenie możliwości majątkowych należy w każdym przypadku ustalić nie tylko otrzymywane wynagrodzenie, ale również składniki majątku zobowiązanego, np. środki zgromadzone na lokatach bankowychi nieruchomości.
Niewątpliwie alimenty wynoszą więcej przy wyższych zarobkach osoby zobowiązanej, ale kwota alimentów może również być wyższa w związku ze zwiększonymi potrzebami starszego dziecka. Każdą sytuację należy oceniać indywidualnie. Wsytuacji, gdy dziecko lub rodzic mieszka za granicą –ustalając wysokość alimentów sąd uwzględni różnicę siły nabywczej wynagrodzeń obojga rodziców zobowiązanych do alimentacji.
Kto powinien płacić alimenty na dziecko?
Do zapłaty alimentów na dziecko obowiązani są rodzice – ojciec i matka. Należy zwrócić uwagę, że alimenty należy płacić na dziecko pochodzące z małżeństwa, jak również na dziecko pozamałżeńskie. Dzieci nieślubne nie są wyłączone spod obowiązku alimentacyjny rodziców względem dzieci.
Czy jest możliwe zwiększenie lub zmniejszenie alimentów?
Możliwa jest zmiana wysokości świadczenia alimentacyjnego w razie zmiany stosunków pomiędzy uprawnionym, a zobowiązanym. Wzrost potrzeb dziecka w związku z dorastaniem, zagranicznymi stypendiami czy pojawieniem się schorzeń lub chorób może wiązać się ze zwiększonym świadczeniem alimentacyjnym. Jednakże należy pamiętać, że alimenty mogą być również zmniejszone, przykładowo na skutek utraty zdolności zarobkowych zobowiązanego.
Do kiedy należy płacić alimenty?
Istotne znaczenie ma do jakiego momentu należy płacić alimenty na dziecko. Powyższe świadczenie należy spełniać do czasu, aż dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Należy podkreślić, że obowiązek alimentacyjny nie kończy się z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Alimenty należy płacić również na dziecko, które ukończyło 18 lat i jest dorosłe. Zobowiązany (ojciec bądź matka) może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego w stosunku do dziecka pełnoletniego. Może to zrobić, gdy wykonanie powyższego obowiązku połączone było dla niego z nadmiernym uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (najczęściej gdy zaprzestaje dalszej edukacji).
Zaprzestanie płatności alimentów nastąpi również, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Co zrobić, gdy rodzic nie płaci alimentów?
Gdy mamy do czynienia z zaległymi alimentami, to po wydaniu prawomocnego wyroku w przypadku braku płatności możemy skierować sprawę do egzekucji komorniczej. Komornik może wyegzekwować zaległe alimenty za pomocą różnych sposobów, m. in. zajmując wynagrodzenie za pracę zobowiązanego do płacenia alimentów rodzica.
Natomiast jeżeli egzekucja komornicza okaże się bezskuteczna można po spełnieniu przesłanek uzyskać pomoc z Funduszu Alimentacyjnego.
Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.