Kiedy należą się alimenty od małżonka w trakcie małżeństwa?
Oboje małżonkowie, według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, są obowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Małżonkowie muszą zapewnić rodzinie odpowiednie warunki życia, takie jak mieszkanie oraz wyżywienie. Temu służą alimenty od małżonka.
Obowiązek alimentacyjny może zostać nałożony na małżonka w czasie trwania związku małżeńskiego, gdy jeden z małżonków nie wywiązuje się z powyższych obowiązków. A zatem możliwe jest wytoczenie pozwu o alimenty bez rozwodu.
Ile wynoszą alimenty od małżonka dla żony lub męża?
Wysokość alimentów na żonę lub męża jest każdorazowo ustalana indywidualnie. Uzależniona jest ona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (żony czy męża), a także możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Należy zatem brać pod uwagę wysokość dochodu, jaki osiąga małżonek zobowiązany do płacenia alimentów oraz uwzględnić rzeczywiste potrzeby, koszty utrzymania.
Istotne znaczenie ma zasada równej stopy życiowej, zgodnie z którą wszyscy członkowie rodziny powinni żyć na takim samym poziomie.
Czy należy płacić alimenty po rozwodzie?
W przypadku rozwodu bez orzekania o wyłącznej winie, oboje z rozwiedzionych małżonków mogą zostać zobowiązani do płacenia alimentów na byłą żonę lub byłego męża, gdy popadną w niedostatek. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy były małżonek nie będzie mógł zapewnić sobie środków finansowych na zaspokajanie podstawowych potrzeb z powodu choroby lub wieku.
Natomiast zasądzenia alimentów od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia, gdy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, można domagać się nawet, gdy żądający nie znajduje się w niedostatku.
Jak długo się płaci alimenty?
Gdy zobowiązanym do uiszczania alimentów jest były małżonek, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, to alimenty wygasają po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. Powyższy okres może być przedłużony przez sąd jedynie w szczególnych wypadkach.
Natomiast, gdy sąd orzekł, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozpad małżeństwa to czasowe ograniczenie nie obowiązuje, a uchylenie alimentów wobec byłego małżonka jest możliwe tylko wówczas, gdy nie jest on już w niedostatku.
Ponadto obowiązek alimentacyjny byłego męża lub żony wygasa z chwilą śmierci osoby, na której ciąży. A zatem alimenty po śmierci małżonka zobowiązanego do ich uiszczania wygasają.
Alimenty, a nowy związek?
W sytuacji, gdy małżonek, któremu przysługują alimenty zawiera nowy związek małżeński to obowiązek alimentacyjny wygasa. Ponadto wygaśnięcie powyższego obowiązku następuje z mocy prawa, czyli automatycznie.
Natomiast zawarcie nowego małżeństwa przez osobę zobowiązaną do świadczeń może mieć wpływ na wysokość oraz zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Obniżenia alimentów możemy żądać zawsze w przypadku, gdy doszło do zmiany stosunków. W powyższym przypadku, aby zmienić rozmiar świadczenia alimentacyjnego należy złożyć do sądu pozew o obniżenie alimentów.
Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.