Co obejmują kontakty z dzieckiem?
Rodzice oraz ich dziecko mają zarówno prawo jak i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Należy podkreślić, że władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem są do siebie niezależne. Obowiązek i prawo rodziców do kontaktów z dzieckiem istnieje niezależnie od przysługiwania im władzy rodzicielskiej, a także niezależne od tego czy rodzice dziecka byli lub są w związku małżeńskim.
Kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem, czyli odwiedziny i spotkania, a także bezpośrednie porozumiewanie się. Ponadto do kontaktów z dzieckiem należy zaliczyć utrzymywanie korespondencji rozumianej jako wzajemne kontakty za pośrednictwem listów oraz korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, co w praktyce może oznaczać kontakty telefoniczne.
Ustalanie kontaktów z dzieckiem
Często zdarza się, że dziecko przebywa na stałe u jednego z rodziców. W takiej sytuacji sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie. W razie braku porozumienia rozstrzyga o tym sąd opiekuńczy. Sądowe ustalenie kontaktów z dzieckiem nastąpi, gdy przykładowo jedno z rodziców uważa, że wystarczające będą kontakty telefoniczne, a drugi z rodziców domaga się bezpośredniego kontaktu. Należy podkreślić, że skoro prawo do kontaktów z dzieckiem jest niezależne od bycia w związku małżeńskim to jest możliwy wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem bez rozwodu.
Ustalając kontakty rodziców z dzieckiem należy pamiętać o nadrzędnej wartości jaką jest dobro dziecka. Jest podstawowa zasada prawa rodzinnego, którą będzie kierować się sąd przy orzekaniu.
Wniosek o ustalenie kontaktu z dzieckiem podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Ponadto możliwa jest zmiana kontaktów z dzieckiem. Zmiana ta może polegać zarówno na zaostrzeniu środków ingerencji, jak i na ich złagodzeniu.
Ograniczenie kontaktów z dzieckiem
Sąd może ograniczyć utrzymywanie kontaktów rodziców z dziećmi. Powyższe ograniczenie może polegać na zakazie spotykania z dzieckiem, zakazie zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, a także zezwoleniu na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd. Oznacza to, że sąd może zezwolić na kontakty z dzieckiem w obecności matki lub ojca. Można również złożyć wniosek o kontakty z dzieckiem w obecności kuratora.
Zakaz kontaktów to najsurowszy środek ingerencji sądu w sferę utrzymywania kontaktów rodziców z dzieckiem. Orzeczenie o zakazie jest możliwe w przypadku poważnego zagrożenia lub naruszenie dobra dziecka. Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko.
Co zrobić, gdy matka lub ojciec utrudnia kontakty z dzieckiem?
Jeżeli kontakty z dzieckiem są uregulowane przez orzeczenie lub ugodę zawartą przed sądem i jeden z rodziców nie stosuje się do zawartych tam ustaleń to niewątpliwie utrudnia kontakty z dzieckiem. W takiej sytuacji należy najpierw wystąpić do sądu z wnioskiem o zagrożenie rodzicowi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej. Następnie można wnioskować o nakazanie zapłaty za każdy niezrealizowany kontakt z dzieckiem. Należy wskazać, że przepisy nie określają wysokości sumy pieniężnej, której może nakazać zapłacić sąd osobie naruszającej obowiązki wynikające z orzeczenia albo ugody o kontaktach. Sąd ustalając wysokość sumy pieniężnej za każde naruszenie, powinien mieć na uwadze sytuację majątkową osoby obowiązanej do zapłaty.
Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.