Jakie są przesłanki ograniczenia władzy rodzicielskiej?
Władza rodzicielska to prawa i obowiązki rodziców względem dzieci. Jej ograniczenie może nastąpić w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli dochodzi do rozłączenia rodziców i nie potrafią oni się porozumieć w sprawach swoich dzieci to może nastąpić powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z nich. Powoduje to, że uprawnienia i obowiązki drugiego rodzica są ograniczone, będzie on mógł na przykład decydować jedynie o kwestiach związanych z przyszłością dziecka, wyborem szkoły lub studiów.
Po drugie ograniczenie władzy rodzicielskiej matki lub ojca może nastąpić, gdy dobro dziecka jest zagrożone. Sąd może zdecydowanie ograniczyć prawa rodzicielskie ze względu na podejrzenia, że interes majątkowy i osobisty nieletniego może zostać nieodpowiednio wykorzystany. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy rodzic zajmuje się dzieckiem, będąc pod wpływem alkoholu lub nie interesuje się obowiązkiem szkolnym dziecka.
Na czym polega ograniczenie władzy rodzicielskiej?
Ograniczenie władzy rodzicielskiej najczęściej polega na ograniczeniu opisanym w pkt 1 nakładanym na jednego z rodziców, jednakże może również polegać na nałożeniu pewnych obowiązków i zakazów przez sąd na rodziców. Przykładowo może to polegać na poddaniu wykonywania władzy rodzicielskiej nadzorowi kuratora sądowego lub skierowania małoletniego do placówki wychowawczej. Sąd może również nałożyć na rodziców obowiązek określonego postępowania, na przykład skierować na terapie rodzinną, a także zakazać podejmowania określonych decyzji względem dziecka bez zgody sądu opiekuńczego.
Należy zaznaczyć, że ograniczenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom również jest możliwe. W takiej sytuacji dziecko może również zostać umieszczone w rodzinie zastępczej.
Jak ograniczyć władze rodzicielską?
Każdy z rodziców może złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Ponadto wniosek w tej sprawie może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny a zatem mogą to być dziadkowie lub szkoła do której uczęszcza dziecko. Wyjątkowo postępowanie może być wszczęte także z urzędu.
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej podlega opłacie w wysokości 100 zł. Analogicznie w wysokości 100 zł pobierana jest opłata od wniosku o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Nasza kancelaria udziela porad jak napisać wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca lub matki.
Jakie są przesłanki pozbawienia władzy rodzicielskiej?
Pozbawienie władzy rodzicielskiej prowadzi do jej całkowitej utraty przez rodziców, jest to najsurowszy środek przysługujący sądowi. Władza rodzicielska może być pozbawiona przed sąd jeżeli nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody. Wśród przykładów, które odpowiadają tej sytuacji wymienić należy wyjazd na stałe za granicę lub długotrwałą chorobę psychiczną uniemożliwiającą wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca lub matki jest również możliwe, gdy któreś z nich nadużywa władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązki względem dziecka. Jako przykład można wymienić uchylanie się od świadczeń alimentacyjnych, porzucenie dziecka lub dopuszczenie do przebywania dziecka w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia.
Jednak należy pamiętać, gdy ustaną powody, przez które władza rodzicielska została odebrana, sąd może ją przywrócić.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej, a alimenty
W praktyce często istnieje błędne przekonanie o nierozerwalnym związku władzy rodzicielskiej i obowiązku alimentacyjnym. Obowiązek alimentacyjny oraz władza rodzicielska są to dwie niezależne od siebie instytucje prawa. Pozbawienia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców nie skutkuje zwolnieniem go z obowiązku alimentacyjnego.
Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.