530 223 444
[email protected]
  • O Nas
  • Zespół
  • Oferta
  • Zakres usług
  • Kontakt
  • Telefoniczna porada prawna
  • Blog – Rozwód
Product was added to your cart

Koszyk

Podział majątku małżonków

7 lutego 2021ZDN-STUDIO
Kobieta trzyma banknot

Kiedy można dokonać podziału?

W chwili zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa małżonków. Powyższy ustrój majątkowy ustaje w różnych sytuacjach, a najczęściej będzie to rozwód, śmierć jednego z małżonków lub podpisanie majątkowej umowy małżeńskiej, zwanej intercyzą. Dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej małżonków w wyniku rozwodu czy podpisania umowy można dokonać podziału majątku. Niewątpliwe najczęściej spotykana praktyka to podział majątku po rozwodzie. Warto zaznaczyć, że podziału można dokonać już w trakcie samego rozwodu, ale nie ma przeszkód, aby zrobić to później.

Należy podkreślić, że postępowanie dotyczące podziału majątku po rozwodzie z orzeczeniem winy przebiega tak samo jak po rozwodzie bez orzekania o winie rozkładu pożycia małżeńskiego. Powyższa kwestia nie wpływa na sposób podziału majątku.

Czy jest możliwy podział majątku w czasie trwania małżeństwa?

Klienci często zastanawiają się, czy jest możliwy podział przed rozwodem. W czasie trwania wspólności ustawowej istnieje zakaz podziału majątku wspólnego. Natomiast, podczas trwania małżeństwa można zawrzeć majątkową umowę małżeńską w której małżonkowie ustanowią rozdzielność majątkową i wtedy podział majątku jest już jak najbardziej możliwy.

Jak wygląda podział majątku po śmierci jednego z małżonków?

W przypadku śmierci jednego z małżonków połowa majątku wspólnego podlega dziedziczeniu, a pozostała połowa pozostaje przy drugim małżonku.

W jaki sposób można dokonać podziału majątku?

Zasadniczo po ustaniu wspólności oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jeżeli dojdzie do podziału majątku, to można go dokonać na kilka sposobów:

  • przede wszystkim majątek może zostać podzielony w naturze, czyli małżonkowie otrzymają odpowiednie części na przykład pieniędzy.
  • Kolejny sposób to przyznanie składnika majątku jednej stronie, co oznacza, że będzie konieczna spłata małżonka.
  • Ostatnim sposobem podziału majątku między byłymi małżonkami jest sprzedaż składników, a następnie podział kwoty, którą uzyskają.

Majątek można podzielić za pomocą podziału umownego, który jest dokonywany poprzez zawarcie stosownej umowy oraz  poprzez podział sądowy inicjowany poprzez wniosek o podział majątku składany do sądu. Warto zaznaczyć, że z ważnych powodów możne być dokonany częściowy podziału majątku.

Ile kosztuje podział majątku?

Podział majątku niesie za sobą koszty. W przypadku sądowego podziału majątku wniosek składany do sądu podlega opłacie w wysokości 1.000 zł. Natomiast jeżeli małżonkowie przedstawią zgodny projekt podziału to opłata sądowa zmniejszy się do 300 zł.

Do dokonania podziału umownego ruchomości i praw majątkowych wystarczy umowa pisemna. Natomiast do podziału nieruchomości wymagana jest umowa w formie aktu notarialnego, a zatem należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie notariusza.

Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.

2013-2020 Copyright © Kancelaria-lexia.pl All rights reserved - Wszystkie prawa zastrzeżone
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda