Kiedy dopuszczalny jest rozwód?
Aby orzec rozwód z orzeczeniem winy pomiędzy dotychczasowymi małżonkami, sąd ustala czy któryś małżonek ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd może ustalić, że rozwód nastąpił:
- z winy obojga,
- z winy jednego z małżonków
- żaden z małżonków nie ponosi winy.
Przede wszystkim rozstrzygnięcie co do winy rozkładu pożycia ma wpływ na dopuszczalność rozwiązania małżeństwa. Bowiem rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód.
Jakie mogą być przyczyny orzeczenia rozwodu z winy danego małżonka?
Za winnego uznaje się małżonka, który naruszył obowiązki małżeńskie. Warto podkreślić, że nie każde naruszenie obowiązków małżeńskich będzie przesądzać o winie danego małżonka. Należy wziąć pod uwagę te zachowania, które po pierwsze miały wpływ na spowodowanie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, a po drugie małżonkowie odczuli je jako destrukcyjne dla ich związku.
Niewątpliwie zawinionym zachowaniem będzie zdrada, poprzez którą rozumie się zdradę fizyczną, ale również wszelkie inne zachowania, które mogą stwarzać pozory cudzołóstwa.
Do zawinionych przyczyn rozkładu pożycia małżeństwa należy zaliczyć nałogi, przykładowo alkoholizm. Nadużywanie alkoholu często wiąże się z agresją oraz marnotrawieniem środków przeznaczonych na utrzymanie rodziny, a zatem niewątpliwie prowadzi do rozpadu rodziny.
Porzucenie małżonka również może być uznane za zawinione zachowanie, a będzie to miało miejsce gdy jeden z małżonków trwale opuszcza drugiego bez uzasadnionej przyczyny.
Alimenty – co daje przesądzenie o winie rozkładu pożycia męża lub żony?
Orzeczenie o winie żony lub męża ma istotne znaczenie dla powstania, zakresu oraz czasu trwania obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami.
Po pierwsze jeżeli sąd orzeka wyłączną winę jednego z małżonków, to małżonek niewinny może żądać od małżonka winnego alimentów i to niezależnie od tego czy niewinny znajduje się w niedostatku. Ponadto alimenty płacone przez małżonka wyłącznie winnego mogą być egzekwowane bez ograniczenia czasowego, a zatem nawet dożywotnio (chyba, że małżonek niewinny ponownie zawrze związek małżeński).
Po drugie, strona uznana za winną, nie może od niewinnej żądać żadnych alimentów.
Podział majątku a rozwód z orzeczeniem winy?
Należy wskazać, że postępowanie dotyczące podziału majątku jest niezależne od postępowania rozwodowego. Orzeczenie o winie zasadniczo nie ma wpływu na sposób w jaki małżonkowie będą mogli dokonać podziału wspólnego majątku, nawet jeżeli sąd ustali wyłączną winę jednego z małżonków.
Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie i jakie są koszty?
Rozwód z orzeczeniem o winie trwa niewątpliwie dłużej niż gdy małżonkowie zdecydują się na rozwód bez orzekania o winie. Należy zaznaczyć, że kwestia udowodnienia winy jest czasochłonna oraz wiąże się z przesłuchaniem wielu świadków lub przeprowadzeniem innych dowodów. Postępowanie rozwodowe może trwać nawet kilka lat.
Koszt postępowania rozwodowego obejmuje opłatę od pozwu w wysokości 600,00 zł oraz koszty końcowe procesu. Co do zasady to przegrany reguluje koszty postępowania. A zatem w przypadku orzeczenia o winie sąd zasądzi zwrot kosztów postępowania od małżonka uznanego za winnego.
Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.