Co to jest separacja małżeńska?
Aby odpowiedzieć na pytanie na czym polega separacja małżeńska, w pierwszej kolejności należy wskazać, że istnieje separacja prawna i separacja faktyczna. Pierwsza z nich powstaje na mocy orzeczenia sądu, a druga jest zjawiskiem faktycznym wynikającym z decyzji jednego lub obojga małżonków. Separacja faktyczna (nieformalna) nie jest uregulowana w przepisach. Podczas jej trwania występują wszystkie skutki wynikające z zawarcia małżeństwa.
Jakie są skutki separacji?
Separacja pociąga za sobą wiele skutków, tytułem przykładu można wskazać, że z momentem orzeczenia separacji powstaje rozdzielność majątkowa między małżonkami. Ponadto małżonek jest wyłączony od dziedziczenia. Jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie separacji z winy tego małżonka, a żądanie było uzasadnione. W pewnych przypadkach jest możliwe ustanowienie obowiązku płacenia alimentów. Natomiast jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania małżonków w separacji.
Ponadto, jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy.
Separacja a rozwód?
Separacja w przeciwieństwie do rozwodu nie jest definitywnym rozwiązaniem związku małżeńskiego. Nie powoduje ona zakończenia małżeństwa, a jedynie „zawiesza” pewne prawa i obowiązki pomiędzy małżonkami, tym samym separacja nie uprawnia do zawarcia nowego małżeństwa. Ponadto do orzeczenia separacji nie jest konieczny trwały rozkład pożycia. Oznacza to, iż istnieje szansa, że małżonkowie będą jeszcze razem. Czas trwania separacji jest nieograniczony i zależy od woli małżonków.
Jak załatwić separację małżeńską?
Aby ustanowić separacje prawną, inaczej sądową, należy wnieść do sądu pozew o separację. Separacji formalnej nie można dokonać u notariusza. Sąd może orzec separację prawną, gdy między małżonkami nastąpi zupełny rozkład pożycia. Zupełny rozkład pożycia rozumiany jest jako ustanie małżeńskiej więzi duchowej (uczuciowej), fizycznej i gospodarczej.
Sąd orzekając separację małżeńską orzeka też o tym, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Sąd nie będzie orzekał o winie małżonków w przypadkach, gdy orzeka o separacji na podstawie zgodnego żądania małżonków lub orzeka o separacji na podstawie żądania jednego z małżonków, a następnie małżonkowie razem zażądali, by sąd zaniechał orzekania o winie.
Pozew o separację podlega opłacie w wysokości 600,00 zł. Jeżeli jednak separacja ma być orzeczona na zgodny wniosek małżonków to koszt separacji będzie mniejszy – należy bowiem uiścić opłatę w wysokości 100,00 zł.
Separacja małżeńska a dzieci?
Orzeczenie separacji nie zawsze jest możliwe. Sąd nie orzeknie separacji, jeżeli wskutek separacji miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków albo z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Ponadto w wyroku orzekającym separację sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Jeżeli artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania, zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią.